^

 • 1 Zapraszamy ,,,
  Tu znajdziecie książki najnowsze, polecane na forach internetowych. Nasi czytelnicy nie tylko mają dostęp do nowości wydawniczych, ale przede wszystkim czytają te nowości.
 • 2 Gorąca herbatka i dobra książka
  to najlepsze nie tylko na długie zimowe wieczory. Życzymy wszystkim miłośnikom czytania, aby nigdy nie zabrakło im ciekawych książek.
 • 3 Narcyza Żmichowska
  "Jedni piszą daleko piękniej niż żyć umieją, inni znów żyją daleko piękniej, niżby to najsławniejszy autor opisać potrafił"
 • 4 Czytając...
  pomyśl o przyjemnych rzeczach, cieple, smaku miodu, kwiatach...
 • 5 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej . Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
CDI

Biblioteka w ZSET


Centrum Dydaktyczno-Informacyjne

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

Warsztaty literackie Jagniątków 2012

            Pretekstem naszego spotkania podczas warsztatów literackich w Jagniątkowie był temat >> Inności>>. Przeczytaliśmy z listy podanych lektur obowiązkowe pozycje i wyruszyliśmy na dwa dni, aby dyskutować o odmienności w różnych aspektach, bohaterach książkowych i nieodzownie w plecakach znalazły się wybrane wiersze W. Szymborskiej. W grupie, jak zawsze była większość dziewcząt, bo one w większości czytają.

            Nasza wyprawa rozpoczęła się w Muzeum Przyrodniczym od nietypowej  lekcji historii. Pan dyrektor Firszt anegdotycznie przybliżył wszystkim dzieje rodów Schaffgotschów i  ich związki z Piastami. Dowiedzieliśmy się,  że muzeum będzie przeniesione do zabudowań klasztornych. Celem muzealników ma być odzyskanie rozproszonych po całej Polsce eksponatów ze zbiorów przedwojennych. Z Cieplic przyjechaliśmy do Hoteliku „ Pod Dębem”. Poznaliśmy się poprzez gry integracyjne, okazało się że wszyscy są miłośnikami zwierząt i książek. Dyskusja o inności zakończyła się próbą wizualizacji w grupach – próbowaliśmy plastycznie przedstawić różne ujęcia inności. Rozmowy zdominowały dwa pytania-Czy jesteśmy tolerancyjny i akceptujemy innych? –Czy  chcemy wyróżniać się w grupie? Dyskusja była burzliwa-z jednej strony wszyscy akceptujemy oryginalność a drugiej chcemy upodobnić się do grupy rówieśniczej. Dla młodzieży istotne są obie kwestie. Zastanawialiśmy się ,w jaki sposób radzić sobie w konfliktowych sytuacjach, kiedy rówieśnicy na spotkaniach częstują alkoholem, papierosami, narkotykami. Kilka osób podkreślało aktualność hasła głoszonego w mediach- „jestem czysty”. Moda na niepalenie i niepicie dotarła i do nas. Powstał mały poradnik: jak zachowywać się asertywnie w grupie kumpli. Zakończyliśmy rozmowy, bo w jadalni czekał już obiad a potem spotkanie z podróżnikiem i pilotem- obieżyświatem-Stanisławem Dąbrowskim.

    Afrykańskie impresje profesora Dąbrowskiego przeniosły nas do odległego świata, jakim jest Kenia.  I kto jest inny- oni czy my? Zetknięcie z afrykańską kulturą podsumowało nasze wcześniejsze dyskusje. Czy tak jak mawiał Kapuściński- Inny to obcy? Gościnnie w tej części warsztatów uczestniczyła Pani Dyrektor książnicy Karkonoskiej- Alicja Raczek.

    Po kolacji, w blasku świec czytaliśmy wiersze W.Szymborskiej. Każdy miał okazję przeczytać wybrany przez siebie wiersz i wypowiedzieć się na jego temat. Wisława Szymborska pisała również limeryki, co stało się pretekstem do poznania  tych żartobliwych wierszyków stworzonych przez regionalnego poetę p.Grzegorza Żaka. Poezja może być zabawna i sprośna. Damian i Piotrek umieli nas rozbawić czytając wybrane teksty. Wszyscy uczestnicy warsztatów jako pamiątkę otrzymali egzemplarz limeryków G. Żaka i zakładkę do książek z wierszem W.Szymborskiej. Motywem przewodnim były słowa „Nic dwa razy się nie zdarzy”.

      Po chwilowym odpoczynku zaczęło się omawianie książek, które każdy z uczestników miał przeczytać. Początek należał jednak do młodych twórców. Każda z 4 grup miała napisać krótki utwór kryminalny. Każdy dopisywał fragment do opowieści poprzednika. Powstały krótkie, zabawne utwory, które czytaliśmy. Ta część warsztatów wywołała napady wesołości- wspólne pisanie ma sporo uroku. Potem- dyskutowaliśmy o książkach- tych z listy na warsztaty i tych wybranych przez każdego uczestnika – godnych polecenia. Wszystkie dotyczyły inności, każda z nich przedstawiała inny problem. Rozmawialiśmy o wampirach, o postaciach Terakowskiej i Tokarczuk. Każdy miał okazję do zaprezentowania wybranej przez siebie książki. Tematyka tych książek była różna począwszy od fantastyki kończąc na romansach. Rozmowy przeciągnęły się do północy. Założyliśmy buty i nocny spacer po Jagniątkowie zakończył się około pierwszej.

     Po śniadaniu w piątek, zmęczeni trudami dnia wczorajszego usiedliśmy w sali kominkowej, aby podsumować jagniątkowskie spotkanie pod dębem. Zrobiliśmy plakat obrazujący naszą ocenę wybranych punktów, przez które wszyscy razem wczoraj przeszliśmy. Spisaliśmy nasze wrażenia. Podsumowanie wypadło jednoznacznie-wszyscy chcieli przyjechać do Jagniątkowa na kolejne warsztaty. Młodzież zaproponowała, by więcej czasu poświęcić na samodzielną pracę w grupach i tworzenie tekstów literackich. Uważamy, że tegoroczne warsztaty były udane.

  

Odwiedzają nas

Odwiedza nas 314 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy do czytania

I jak tu nie podróżować (z dzieckiem)

24-01-2019 Wyświetleń:901

  Uwielbiamy zdrowy, aktywny tryb życia.

Czytaj więcej

Niewidzialni. czarownica z Dar Falls.

24-01-2019 Wyświetleń:836

Na Wielkanoc, Douglas, Crystal i Peter mają kilka dni wolnych.

Czytaj więcej

Milion odsłon Tash

21-09-2018 Wyświetleń:976

  Natasha, zwana Tash, to prawdziwa fangirl. Uwielbia czytać, a jej ukochany pisarz to Lew Tołstoj. Jej pokój wypełniają cytaty z...

Czytaj więcej

Siedem sióstr

21-09-2018 Wyświetleń:1069

 Porywająca epicka opowieść o miłości i stracie – pierwsza z wyjątkowej serii siedmiu książek, osnutych wokół legendy o konstelacji Siedmiu...

Czytaj więcej

Hate

21-09-2018 Wyświetleń:1199

Czy odważysz się być inny? Pół roku temu Rosie, starsza siostra Eve, zmarła w następstwie brutalnego pobicia. Eve nie potrafi...

Czytaj więcej

Hinduska miłość

21-09-2018 Wyświetleń:1023

 Ten romans wstrząsnął Indiami i Europą początku XX wieku Jest rok 1906. Na wesele króla Hiszpanii Alfonsa XIII zjeżdża do...

Czytaj więcej

Początek Dana Browna

15-11-2017 Wyświetleń:1427

Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma...

Czytaj więcej

Beduinki na Instagramie. Moje życie w E…

07-02-2017 Wyświetleń:1544

Aleksandra Chrobak poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się...

Czytaj więcej

"Ono" Doroty Terakowskiej

15-07-2016 Wyświetleń:1935

Ewa ma dziewiętnaście lat. Mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego...

Czytaj więcej

Seria "Zwiadowcy"

14-07-2016 Wyświetleń:2045

 Trzecie miejsce na liście bestsellerów New York Timesa za „Zmierzchem” Stephenie Meyer i „Eragonem” Christophera Paoliniego! Ponad milion sprzedanych egzemplarzy...

Czytaj więcej

Chwila szczęścia

14-07-2016 Wyświetleń:1912

     Nicco jest młody, ironiczny, dowcipny i bystry. Ma tylko jeden problem: jego dziewczyna, Alessia, odeszła od niego, mówiąc...

Czytaj więcej

Herbatniki z jagodami

14-07-2016 Wyświetleń:1949

"Herbatniki z jagodami" Izabeli Sowy Jagoda, lat 30, pracuje w ekspansywnej międzynarodowej korporacji, lecz ona sama - pomimo dwóch fakultetów i...

Czytaj więcej

Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie

14-07-2016 Wyświetleń:2011

  Cytat z książki [...] im piękniejsza była miłość, tym dłuższe będzie cierpienie, kiedy ta miłość się skończy.      Niki i jej...

Czytaj więcej

Remigiusz Mróz "Kasacja"

09-02-2016 Wyświetleń:2252

  Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat… Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się...

Czytaj więcej

Katarzyna Bonda "Florystka"

09-02-2016 Wyświetleń:2191

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej...

Czytaj więcej

Trylogia "Oddechy"

09-02-2016 Wyświetleń:2297

Powód by oddychać „Nikt nie chciał się specjalnie ze mną zadawać, więc trzymałam się z boku. Tak miało być bezpieczniej i...

Czytaj więcej

Książki z cyklu Hopeless

30-03-2015 Wyświetleń:2485

  Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa. To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka...

Czytaj więcej

Gwiazd naszych wina

30-03-2015 Wyświetleń:2557

  Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia...

Czytaj więcej

Jutro

30-03-2015 Wyświetleń:2779

    JUTRO Nie ma już żadnych zasad. Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę...

Czytaj więcej

Trylogia "Niezgodna" - polecaj…

04-01-2015 Wyświetleń:2773

W bibliotece znajdziesz wszystkie części cyklu "Niegodna". Czytelnicy czekają w kolejce. Sprawdź czy Tobie się spodoba.     Altruizm (bezinteresowność), nieustraszoność (odwaga), erudycja...

Czytaj więcej

Cykl "Diabelskie maszyny"

14-12-2014 Wyświetleń:2685

    Magia jest niebezpieczna, ale miłość jeszcze bardziej. Kiedy szesnastoletnia Tessa Gray pokonuje ocean, żeby odnaleźć brata, celem jej...

Czytaj więcej

Cykl "Więzień Labiryntu"

14-12-2014 Wyświetleń:2805

Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą którą pamięta jest jego imię. Nie wie kim jest ani dokąd...

Czytaj więcej

Wybrani C.J. Daugherty już w bibliotece

29-05-2014 Wyświetleń:3373

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny...

Czytaj więcej

Cienie - Polowanie - Gorączka

29-05-2014 Wyświetleń:3237

      Początek tajemniczych, romantycznych i pełnych humoru przygód śmiertelnej dziewczyny - jedynej, która może pokonać demony panoszące się w modnym kurorcie.Ale...

Czytaj więcej

Księga wszystkich dusz

26-04-2014 Wyświetleń:3288

Piękna i młoda doktor historii Diana Bishop studiuje alchemiczne księgi w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Jeden manuskrypt promieniuje dziwnym lśnieniem. Brakuje...

Czytaj więcej

Czytaj książki z serii Dom Nocy

25-03-2014 Wyświetleń:3147

Naznaczona to pierwsza z serii utrzymanej w stylu sagi Zmierzch.Akcja rozgrywa się w środowisku amerykańskich nastolatków naznaczonych wampiryzmem, uczęszczających do...

Czytaj więcej

Jeździec miedziany

03-02-2014 Wyświetleń:3279

 Polecamy trzytomową powieść Paulliny Simons                       Leningrad, rok 1941. 17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego...

Czytaj więcej
Copyrigcht © 2021 PK