^

 • 1 Zapraszamy ,,,
  Tu znajdziecie książki najnowsze, polecane na forach internetowych. Nasi czytelnicy nie tylko mają dostęp do nowości wydawniczych, ale przede wszystkim czytają te nowości.
 • 2 Gorąca herbatka i dobra książka
  to najlepsze nie tylko na długie zimowe wieczory. Życzymy wszystkim miłośnikom czytania, aby nigdy nie zabrakło im ciekawych książek.
 • 3 Narcyza Żmichowska
  "Jedni piszą daleko piękniej niż żyć umieją, inni znów żyją daleko piękniej, niżby to najsławniejszy autor opisać potrafił"
 • 4 Czytając...
  pomyśl o przyjemnych rzeczach, cieple, smaku miodu, kwiatach...
 • 5 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej . Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
CDI

Biblioteka w ZSET


Centrum Dydaktyczno-Informacyjne

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

Warsztaty  literackie 1998 – 2013

Warsztaty sa jedną z form  programu  „Rozwijamy zamiłowanie do czytania".

 

Warsztaty organizowane są raz w roku i są tak pomyślane, aby  młodzież nie tylko przeczytała zalecane książki,  przygotowała się do dyskusji na podane wcześniej tematy, ale także, aby poznała ciekawych ludzi /pisarzy, podróżników, przewodników/, ciekawe turystycznie miejsca.

Organizatorzy warsztatów, to nauczyciele K.Pitera, M.Sokołowska i P.Paliński

 

Warsztaty Literackie w naszej szkole realizowane są od 12 lat. Organizatorzy to ta sama grupa : mgr Kazimiera Pitera, mgr Małgorzata Sokołowska, mgr Piotr Paliński.  Każdorazowo starannie dobieramy miejsce warsztatów. Powinno ono spełniać wiele wymagań, a mianowicie:

 • - znajdować sie  w miejscu, do którego można dojść pieszo, przynajmniej część trasy
 • - oferować warunki do spotkań w kameralnej atmosferze, np. w sali kominkowej
 • - dawać wyłączność na pobyt naszej grupy
 • - posiadać w okolicy atrakcje turystyczne, które można zwiedzić robiąc przerwę rekreacyjną w dyskusjach literackich

            Do tej pory warsztaty były organizowane w Łupkach w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Dolnośląskiego KOiW (tam były najbardziej udane), w schronisku „Samotnia” w Karkonoszach, w „Domu Turysty” w Zgorzelcu, w „Chatce Robaczka”  w Szklarskiej Porębie. Każde z nich miały swój niepowtarzalny klimat i każde z nich były niezapomniane. Pozostały po nich wspomnienia uczestników oraz zdjęcia bardziej lub mniej udane. Kto raz pojechał na warsztaty, ten nie opuścił już żadnych, jeśli oczywiście miał taką szansę. Niestety w szkole uczniowie szybko przechodzą z klasy do klasy i opuszczają szkołę, kontynuując naukę na uczelniach lub podejmując pracę. Należy stwierdzić, nie bez satysfakcji, że absolwenci nasi niejednokrotnie przyjeżdżali specjalnie na warsztaty, aby jeszcze raz poczuć tę niezwykłą atmosferę. A ci, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w warsztatach deklarowali: w przyszłym roku "jadę obowiązkowo", nawet ci z klas maturalnych obiecują, że się pojawią.

 

      W latach 90-tych warsztaty były jeszcze połączone z konkursem recytatorskim i  konkursem twórczości własnej. Mieliśmy w szkole urodzaj na poetów i uczniów uzdolnionych  plastycznie. Pokłosiem tych warsztatów były cotygodniowe spotkania w czytelni młodych poetów, oraz wystawy w holu biblioteki. W trakcie warsztatów, na gorąco,  powstawały także utwory, może nie najwyższych lotów, ale odnoszące się do czasu i miejsca.  A oto przykład radosnej twórczości wszystkich uczestników warsztatów:

Śniegurek biały na dachu stoi

Palińskiego się nie boi

Śmiech na ustach wywołuje,

radość ludzi powoduje

W śnieżnych  płatkach jest spowity,

budząc w ludziach urok skryty

Sokołowska śpiewa mu wesoło,

zwołując wszystkich naokoło

Tańce, hulanki i swawole

odkrywają naszą wolę

Do zabawy i tworzenia

najlepsze Pitery wspomnienia

Wiersz był inspirowany książką Johna Grishama  „Ominąć święta”, która znalazła się wśród obowiązkowych lektur na te warsztaty. W latach 1998 – 2008 Warsztaty Literackie organizowane były zawsze w grudniu, a więc bliska była tematyka świąteczna i związane z tym dylematy.  

A oto jak wyglądały warsztaty na przestrzeni kliku ostatnich lat:

Warsztaty Literackie 2007

W dniach 17-18 grudnia 2007 w schronisku młodzieżowym w Łupkach spotkali się ……

Warsztaty Literackie 2008

W dniach 16-17 grudnia 2008 w schronisku młodzieżowym w Łupkach spotkali się…..

Warsztaty Literackie 2010 - fotorelacja

Po raz pierwszy jedziemy na warsztaty do Chaty Izerskiej w Szklarskiej Porębie

Warsztaty Literackie 2012 - fotorelacja

Pretekstem naszego spotkania podczas warsztatów w Jagniątkowie był temat…

Warsztaty literackie 2013 - fotorelacja

W tym roku nasze warsztaty rozpoczęliśmy od "wielkiej wyprawy"

Copyrigcht © 2023 PK