4 października 2019 X. Rajdem Lingwistyczno-Krajoznawczym rozpoczęliśmy XI edycję proejktu  Moja Mała Ojczyzna - Sudety Zachodnie. Rajd odbył się na trasie Szklarska Poręba Centrum Edukacji Ekologicznej KPN - Tygiel Waloński - Wodospad Szklarki - Michałowice. Oprócz przejścia szlaku miał miejsce wykład w CEE KPN o zagrożeniach w Karkonoskim Parku Narodowym  (Leszek Skętkowicz), nastepnie wszystko o Walonach i ich zwyczajach opowiedział właściciel Tygla Walońskiego.  Zadania dla młodziezy: przeczytać książkę dr P.Wiatera Walonowie u Ducha Gór, wziąć udział w quizie o KPN, o Walonach, wykonać wylosowane narzędzie pracy Walonów z dowolnych materiałów oraz nazwać go w języku angielskim. Oprócz poważnych konkursów były też zabawy: wbijanie gwoździa na czas, rzut surowym jajkiem do celu, itp. Był też posiłek dla uczestników rajdu bigos waloński podgrzewany nad ogniskiem i ziemniaki upieczone w ognisku. W rajdzie wzięły udział reprezentacje 8-miu jeleniogórskich szkół ponadgimnazlanych, a wyróżnienia i nagrody odpowiedznio otrzymały reprezentacje ZSRArt.(wyróżnienie), III m-ce Mechanik; II m-ce Elektronik ; I m-ce Ekonom