Wielki finał Mojej Małej Ojczyzny (fotorelacja)
         14 czerwca 2017 r. ponad 200 uczniów z 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z koordynatorami wzięło udział w turystycznym zakończeniu projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie” w Pałacu Bukowiec. W programie było przejście piesze z Mysłakowic przez Mrowiec do Bukowca, pokaz udzielania pierwszej pomocy przez pracowników jeleniogórskiej grupy GOPR, konkursy: plastyczny, florystyczny, bandażowania i piosenki o Małej Ojczyźnie. Pięknie skomponowaną piosenkę zaśpiewali gimnazjaliści z Rzemiosł, ale 3d z Ekonoma też nie była gorsza.

           Potem był tradycyjny bigos i ogłoszenie wyników konkursów. Następnie wszyscy podziwiali piękny tort w formie zielonej odznaki projektu. „Pani Hrabina wraz z Panem Hrabią” pozowali do zdjęcia, a następnie pokroili tort. Tort był przepyszny (wykonanie pan Tomasz Warszewski”.   Potem był czas na konkursy przygotowane przez szkoły projektu, m.in. „Mechanik” zorganizował konkurs  z wiedzy na temat projektu. Uczniowie zarówno szkół gimnazjalnych ,jak i ponadgimnazjalnych odpowiadali na pytania związane z projektem Moja Mała Ojczyzna. Musieli, między innymi znać nazwisko głównego pomysłodawcy i koordynatora projektu, wykazać się wiedzą na temat instytucji kulturalnych Jeleniej Góry, z którymi, w ramach projektu, współpracowali uczniowie i nauczyciele. Dodatkowo uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące Bukowca, w którym odbywało się uroczyste zakończenie.  I okazało się, że uczniowie są świetnie zorientowani. Były oczywiście nagrody, ufundował  je ZST „Mechanik” 

            Nie zabrakło też tańców: były zwykłe wygibasy, była belgijka i taniec grecki. O godzinie 13 nastąpiły ogólne podziękowania i… żal, że projekt już się kończy. Z tej okazji wydana została, druga już, publikacja podsumowująca działania w ramach „Mojej Małej Ojczyzny”. W Bukowcu odbyła się też promocja  książki. Dopisała pogoda   i dobre humory uczestników.   Wspólne zdjęcie i przejście do Mysłakowic zakończyło imprezę.  
                Dziękuję  organizatorom projektu, dyrektorom szkół i koordynatorom za dotychczasową współpracę. Szczególnie dziękuję panom Witoldowi Szczudłowskiemu, dyrektorowi Biura Związku Gmin Karkonoskich, Krzysztofowi Tęczy, Kierownikowi Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonosze i Markowi Kamianowskiemu, naszemu didżejowi, który towarzyszył Mojej Małej Ojczyźnie od 2009 roku, za umożliwienie zorganizowania takiej wspaniałej imprezy na zakończenie projektu Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie. Bez nich to zakończenie nie byłoby możliwe.
Niech słowa piosenki wyrażą to, co czuję:

Kto raz przyjaźni poznał moc, nie będzie trwonił słów 
Przy innym ogniu, w inny czas, do zobaczenia znów 

Nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas 
Nie pozwolimy by ją starł nieubłagany czas. 
Za nami jasnych godzin moc i moc młodzieńczych snów 
Przy innym ogniu, w inny czas, do zobaczenia znów 

Kasia Pitera
Autor i koordynator projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie” 2009 - 2017