W związku z przyznanymi przez Prezydenta Miasta Jelenia Góra środkami na działania projektu Moja Mała Ojczyzna w roku 2018 wznawiamy jego realizację. Do projektu przystapiły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne i klasy jeleniogórskich gimnazjów. Oto co zaplanowaliśmy na II połowę roku szkolnego 2017/2018.

 Działania, które na spotkaniu koordynatorów 5 lutego 2018 ustalono:

 1. 26  lutego 2018 r. (poniedziałek) 9:00 żywa lekcja historii w Muzeum Karkonoskim „Od ziarenka do materiału" 45 min wykład + warsztaty „ Moda  z odzysku”.  Uczestnicy będą tworzyć kreacje z materiałów z recyklingu : gazety, folie różnego rodzaju (w tym bąbelkowe). Materiały przynosimy własne + ew. zszywacze. Stroje młodzież przygotowuje dla siebie. Wszyscy uczestnicy biorą udział w pokazie mody „Moda z odzysku”.
   Działanie "Moda z odzysku" – z każdej szkoły udział bierze 3 uczniów +koordynator
  Zgłoszenia imienne proszę przysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dn. 17 lutego 2018 r.
 2. 14 marca 2018 r. (środa) 8:30 żywa lekcja historii w Muzeum Karkonoskim "Od minerału do szkła" następnie planowany jest wyjazd do Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach i do Huty Leśnej w Szklarskiej Porębie (być może warsztaty -malowanie na szkle)
 3. 12 kwietnia 2018 r.(czwartek) konkurs na prezentację, której tematem będzie wybrany przez ucznia  jeden obiekt w jego miejscowości ( pałac, wieża widokowa itp.)  wycieczka autokarowa do Kliczkowa, zwiedzanie pałacu)
 4. 23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczestnicy projektu MMO spotkają się w pałacu Bukowiec na głośnym  czytaniu  książki" Na całym świecie tylko ona". (książki zostaną zakupione – po 1 dla każdej szkoły)
  Książką projektu na rok 2018 została wybrana książka Małgorzaty Lutowskiej „Dla siebie znaleziona ścieżką"
 5. 8 czerwca 2018 r. (piątek). Piknik MMO na sportowo z disco na świeżym powietrzu  i z ogniskiem.

Jak co roku zalecane są działania szkolne: wycieczki piesze i autokarowe, wyjścia do muzeów (w Muzeum Karkonoskim polecamy dla całych klas żywe lekcje historii: „Od minerału do szkła” i „Od ziarenka do materiału”.  Istnieje możliwość opłacenia lekcji ze wspólnych środków. Istnieje możliwość umówienia się na malowanie jajek przed świętami pod numerem tel 757523465 (Tylko marzec). Cena od jednego ucznia 5 zł.) konkursy, itp.