Wycieczka do Dobkowa

    5 lutego 2020 r.  uczniowie z siedmiu jeleniogórskich szkół średnich  wzięli udział w  warsztatach w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie w ramach projektu Moja mała  Ojczyzna.

Tytuł blogu: WRZESZCZY, TRZESZCZY I SZELEŚCI – NEWS DNIA"; czyli z wizytą na łonie natury w Karkonoszach….

„W gąszczu szczawiu we Wrzeszczynie

klaszczą kleszcze na dębinie.

Szepcze szczygieł w szczelinie,

Szczeka szczeniak w Siedlęcinie.

Piszczy pszczoła pod Płoszczynką,

świszczy świerszcz pod leszczynką,

a trzy pliszki wytrzeszczając gały

taszczą płaszcze w Kowalowe skały”

        Naszą wycieczkę, na którą wybraliśmy się 5 grudnia 2019r. w ramach projektu Moja Mała Ojczyzna, rozpoczęliśmy od zwiedzania Wieży mieszkalnej w Siedlęcinie. Już na dziedzińcu zwiedzających wita sędziwa lipa, która podczas wiatru szeleści zwisającymi gałęziami. Wieżę okala fosa, do której wpada wijący strumień pieszczący płaskie kamienie. Rzeka Bóbr, to byłe miejsce przepraw, które prowadziło prosto do średniowiecznej budowli. Dzięki archeologom i historykom ze ścian
i malowideł tam znajdujących się, dowiadujemy się o historii zakazanej miłości Sir Lancelota z Jeziora, znanego rycerza Króla Artura. Schody
i deski na podłogach trzeszczą pod stopami zwiedzających, wiatr hula w więźbach dachowych, unosząc drobinki kurzu z klepiska, które służyło do przechowywania zboża i łatwo psującej się żywności
Wczuwając się w rolę księżniczek możemy w wyobraźni…...usłyszeć szelest sukni ocierających się o wąską klatkę schodową, stukot o deski bucików i szeptów dworek po kątach. W oddali tętent kopyt końskich o deski zwodzonego mostu i zgrzyt odsuwanej zasuwy przy bramie…..

Nie na darmo nasze miasto nosi nazwę Jeleniej Góry…. Do niej przybywał książę z dworem na polowanie, w tych okolicach dość było zwierzyny aby zaspokoić głód wielu rycerzy….sama legenda mówi o polowaniu na jelenia w okolicznych lasach…..

 

Kolejną naszą atrakcją było gospodarstwo- agroturystyka „Kowalowe skały” położone w przepięknym Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, i obszarze należącym do Natura 2000 „Ostoja nad Bobrem”.  Gospodarstwo leży na skraju Gór Kaczawskich „Krainy Wygasłych Wulkanów”, a po drugiej stronie rzeki Bóbr są tajemnicze Góry i Pogórze Izerskie. Dla fanów pieszych spacerów i wędrówek poleca się około godzinny spacer wzdłuż rzeki Bóbr, w odległości 200 m znajduje się węzeł szlaków turystycznychpieszych ( m.in. Via Sacra, Droga Jakubowa) i rowerowych prowadzących wzdłuż rzeki Bóbr. Tuż za północną granicą gospodarstwa (900 m) znajduje się Jezioro Pilchowickie z okazałą zaporą i elektrownią wodną. Również w samym Wrzeszczynie (500 m) znajduje się zabytkowa elektrownia wodna z jeziorem zaporowym. Dalej szlak wzdłuż Bobru prowadzi obok malowniczo położonego Gościńca „Perła Zachodu”, gdzie znajduje się schronisko PTTK. Z pastwisk należących do agroturystyki podziwiać można rozległą panoramę Karkonoszy, z oddalonymi o około 25 km ośrodkami turystycznymi – Szklarska Porębą i Karpaczem. Kotlina Jeleniogórska przyciąga turystów do Doliny Pałaców i Ogrodów, czy uzdrowiska Cieplice. Nasza rzeka Bóbr zachęca do skorzystania z oferty okolicznych spływów kajakowych i wędkowania.

Oferta zagrody edukacyjnej jest ściśle związana z porami roku i cyklem prac w gospodarstwie ekologicznym. Dzięki temu Goście mogą przyjrzeć się funkcjonowaniu zagrody i aktywnie uczestniczyć w jej życiu i w pełni wykorzystać dobrodziejstwa otaczającej przyrody. Nasza grupa wykonała wianki z wełny wrzosówek, które pasą się na pastwiskach otaczających agroturystykę.

Nie obyło się bez pysznego jedzonka, które nas rozgrzało w ten mroźny dzień. Pyszny piernik upieczony przez sama właścicielkę, gorąca kawa i herbata z imbirem oraz pyszna zupa z daniela, pyszna….palce lizać…..

Pewnie się zastanawiacie dlaczego niektóre wyrazy są podkreślone i pogrubione. Przeczytajcie je oddzielnie…. WRZESZCZY?, TRZESZCZY? I SZELEŚCI ? mało tego latem nawet SYCZY….

     Blog, bloga, blogu… Uczestnicy projektu Moja Mała Ojczyzna - Sudety Zachodnie podjęli  się  niełatwego zadania,

 

 

17 stycznia 2020 roku w auli ZSET prezentowane będą blogi stworzone po wycieczce na trasie : Jelenia Góra - Siedlecin - Wrzeszczyn - Jelenia Góra.

Zespół Szkół Elektronicznych

 Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych

 Zespół Szkół  Ogólnokształcących i Technicznych

 I Liceum Ogólnokształcące

 

 

       W poniedziałek 16 grudnia 2019 r.  jak co roku odbył się koncert kolęd i pastorałek w językach  obcych uczestników projektu Moja Mała Ojczyzna. Tym razem gospodarzem imprezy było Muzeum  Karkonoskie.

 

 

      W progamie wycieczki było zwiedzanie Wieży Książęcej w Siedlęcinie oraz warsztaty w  Kowalowych Skałach we Wrzeszczynie.  Zadaniem uczestników po wycieczce jest stworzenia    blogu pt. Wrzeszczy, trzeszczy i szeleści. News dnia. Prezentacja blogów odbędzie się 17  stycznia 2019 r. na spotkaniu z podróżniczką i blogerką, Martą Dworakowską w auli ZSET  o godz. 11.00

 

 

      5 grudnia 2019 roku uczniowie z jeleniogórskich szkół średnich wzięli udział w wycieczce  na trasie Jelenia Góra - Siedlęcin - Wrzeszczyn - Jelenia Góra. 

 

 

 

    25 listopada 2019 r. - już po raz kolejny - odbył się międzyszkolny konkurs na film i  prezentację  w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie”. Tym razem  konkurs był pod tytułem: „Ja tu mieszkam…”.

 

     

    29 października 2019 - odwiedzamy cmentarzyk jeńców wojennych w    Borowicach.  Tym razem reprezentanci tylko z 4 szkół, za to licznie, wzięli udział w    wycieczce pieszej na trasie: Borowice - Przesieka - Wodospad Podgórnej - Podgórzyn.

  II Rajd Krajoznawczy z elementami pierwszej pomocy   

     Dnia 24 maja 2019r. odbył się Rajd Krajoznawczy z elementami pierwszej pomocy zorganizowany w    ramach  projektu „Moja Mała Ojczyzna –Sudety Zachodnie. Wiem, gdzie mieszkam.