1. Podaj nazwę rodzajową i gatunkową rośliny, której korzeń przypomina kształtem ciało człowieka? Mandragora lekarska 

 2. Gdzie mieści się dom ostatniego laboranta? Karpacz 

 3. Wymień jedną roślinę leczniczą charakterystyczną dla Krainy Ducha Gór? Macierzanka piaskowa, lebiodka pospolita, arnika górska, goryczka trojeściowa,
 4. W jakiej miejscowości zachowały się epitafia Karkonoskich Laborantów? Miłków 

 5. Jak nazywa się autor książki Laboranci u Ducha Gór? Przemysław Wiater 

 6. Jak nazywa się składnik mięty pieprzowej, który działa chłodząco? Mentol 

 7. W jaki sposób pozyskiwano Mandragorę lekarską? Należało w góry zabrać głodnego psa, obkopywało się mandragorę, przywiązywało się zwierzę do mandragory i dawało miskę z  jedzeniem. Pies wyszarpywał roślinę i spadało na niego nieszczęście. Wtedy mógł dotknąć jej człowiek. 

 8. Jaka witamina występuje w owocu dzikiej róży? Witamina C
 9. Jaki kwas znajduje się w pokrzywie? Kwas mrówkowy 

 10. Podaj nazwę zioła, które wg. podań ludowych powodowało zrastanie się kości? Żywokost 

 11. Jak powstają olejki eteryczne i hydrolaty (wody kwiatowe)? Destyluje się rośliny w alembikach. Proces nazywamy destylacją. Przez rośliny przechodzi para i zabiera z nich substancje lecznicze i olejki eteryczne. Następnie para jest chłodzona i zamienia się w hydrolat z warstwą olejków eterycznych. 
 12. Jakie rośliny lecznicze pienią się ze względu na zawartość saponin? Mydlnica lekarska, nawłoć (kanadyjska, późna, pospolita), kasztan. 
 13. Wymień podstawowe składniki kremu lub mydła? Mydło: tłuszcze, woda, wodorotlenek sodu lub potasu. Krem: tłuszcze, woda, emulgator.
 14. Wymień jedną roślinę leczniczą o gorzkim smaku? Szałwia lekarska, bylica piołun, bylica roczna, bylica boże drzewko,  goryczka trojeściowa.