^

 • 1 Zapraszamy ,,,
  Tu znajdziecie książki najnowsze, polecane na forach internetowych. Nasi czytelnicy nie tylko mają dostęp do nowości wydawniczych, ale przede wszystkim czytają te nowości.
 • 2 Gorąca herbatka i dobra książka
  to najlepsze nie tylko na długie zimowe wieczory. Życzymy wszystkim miłośnikom czytania, aby nigdy nie zabrakło im ciekawych książek.
 • 3 Narcyza Żmichowska
  "Jedni piszą daleko piękniej niż żyć umieją, inni znów żyją daleko piękniej, niżby to najsławniejszy autor opisać potrafił"
 • 4 Czytając...
  pomyśl o przyjemnych rzeczach, cieple, smaku miodu, kwiatach...
 • 5 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej . Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
CDI

Biblioteka w ZSET


Centrum Dydaktyczno-Informacyjne

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

AKTYW BIBLIOTECZNY

Aktyw Biblioteczny działa w bibliotece szkolnej od 1996 roku. W Aktywie może pracować każdy uczeń naszej szkoły, który zgłosi się na początku roku szkolnego do opiekuna AB mgr K. Pitery i zadeklaruje wolę pracy po lekcjach i na przerwach. Zadaniem Aktywu Bibliotecznego jest nie tylko pomoc nauczycielom - bibliotekarzom w pracach bibliotecznych, ale także organizacja własnych imprez np. Andrzejki, Wigilia, wycieczki integracyjne.  
W latach 1996 - 2002 w Aktywie pracowali: Marta Gogalińska(przewodnicząca), Ilona Apolinarek, Aneta Kania, Kasia Jarczyńska, Olga Szupszyńska, Teresa Malewska, Magda Franków, Iwona Dral, Ewelina Patlewicz, Marzena Batycka, Kalina Kałuska, Ala Chwiej, Anna Kamińska, Estera Krysiak, Ala Dawidowsska, Bartosz Kocuła, Krystian Tokarczuk, Konrad Bokota, Paulina Chędoszko, Damian Andruszkiewicz, Dominika Wączek, Paulina Tatowicz. Dzięki nim biblioteka zaczęła żyć własnym życiem. To były piękne karty działania AB. Marta okazała się świetną organizatorką. Podczas tych kilku lat  jej kierownictwa członkowie AB malowali ściany, regały, wymieniali karty książek, zmienili wystrój biblioteki, ale przede wszystkim zaprzyjaźnili się. Świetnie się bawili tak podczas pracy jaki i imprez bibliotecznych: spotkań przedświątecznych, Andrzejków (z tańcami), wycieczki w "Kochanówki" i Wodospadu Szklarki.

1.1 

 
1.2 
 
 

1.3 

1.4 

 

1.5 

W roku szkolnym 2002/2003 do pracy w Aktywie szczęśliwie zgłosiło się sporo osób. Nie wszystkie wytrzymały trudy pracy. W Aktywie działali: Hortensja Kubiś (przewodnicząca), Krystyna Salamon, Iwona Jurek, Anna Swobodzian, Damian Szumlas, Łukasz Czarnecki, Łukasz Jędrzejowski, Marlena Paściak. Najbardziej udaną imprezę Aktywu Bibliotecznego w tym roku był udział w warsztatach literackich: Łupki 2003. Aktyw w tym składzie pracował przez dwa lata. Już jednak w roku szkolnym 2004/2005 z pracy w Aktywie zrezygnowały H.Kubiś i A.Swobodzian. M.Paściak ukończyła szkołę, zdała maturę i odeszła do Wyższej Szkoły Karkonoskiej kontynuować tam naukę. Również tam na wydział informatyki odszedł Ł. Jędrzejowski.

W roku szkolnym 2004/2005 w Aktywie działały nadal K.Salamon i I.Jurek, oraz Joanna Jędrzejowska i Łukasz Czarnecki, a z klas pierwszych zgłosili chęć do pracy: Alicja Bieńko, Angelika Surmacz, Małgorzata Bojczuk, Michał Pawlik, Sławomir Mańkowski i Krzysztof Łosowski. Najważniejszą  imprezą tej grupy była wycieczka do schroniska "Samotnia" . W 2005 roku ukończyli szkołę i pożegnali się z Aktywem  Krysia, Iwonka, Asia i Łukasz.

W roku szkolnym 2005/2006 do Aktywu Bibliotecznego należeli: Alicja Bieńko, Małgorzata Bojczuk, Angelika Surmacz, Michał Pawlik, Krzysztof Łosowski, Sylwia Sikora, Agata Rudnicka, Agnieszka Pietraszkiewicz, Anna Sokołowska, Wojciech Twaróg, Katarzyna Kluczyk, Regina Szeląg. Najważniejsze zadania członków Aktywu w tym roku szkolnym to udział w organizacji obchodów 60-lecia Szkoły (w tym biblioteki), ciekawe zaprezentowanie biblioteki podczas dni otwartych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, a także organizacja Warsztatów literackich 2005.

Rok szkolny 2006/2007 -  wielokrotnie czynione były próby reaktywowania Aktywu, jednak z różnych przyczyn Aktyw Biblioteczny nie działał.

Rok szkolny 2007/2008  - Na początku roku zgłosiło się do pracy w Aktywie bardzo dużo osób ale już po czterech miesiącach pozostali: Agnieszka Dajewska (przewodnicząca) Alicja Bieńko,  Angelika Surmacz, Barbara Szydlak, Paweł Pacan, Aleksander Borkowski, Rafał Matuszewski, Dariusz Szymula. Cały zespół bardzo pięknie zaprezentował bibliotekę podczas dni otwartych szkoły. W związku z drobnym nieporozumieniem chłopcy z klasy IId zrezygnowali z pracy w Aktywie. Na zakończenie roku szkolnego reprezentacja AB A.Dajewska, B.Szydlak oraz Kaja Sznajdrowicz i Adam Kondratowicz wraz z opiekunem AB , mgr K.Piterą, 10 czerwca zwiedzili MEDIATEKĘ we Wrocławiu.

Rok szkolny 2008/2009 - w tym roku pracę w Aktywie kontynuują: Agnieszka Dajewska (wiceprzewodnicząca), Barbara Szydlak. Ponadto chęć pracy w AB wyraził: Adam Kondratowicz (przewodniczący. Jak na potrzeby biblioteki jest to zbyt mała licxzba osób, dlatego też często w imprezach organizowanych przez bibliotekę pomagają uczniowie z różnych klas:i tak przy organizacji gełdy podręczników pomagały, a w zasadzie zorganizowały giełdę podręczników uczennice z klasy IV a, w zorganizowaniu obchodów Światowego Dnia Bibliotek Szkolnych  wzięły udział uczennice z klasy II a, przy organizacji spotkania przedświątecznego dla nauczycieli seniorów pomagały uczennice z klasy IIa i IIIa. Wszystkim dziewczynom bardzo dziekuję. Dzieki nim kazda z tych imprez była wyjątkowa. Opiekun AB mgr K.Pitera

Rok szkolny 2009/2010 - we wrześniu na I zebraniu chętnych do pracy w Aktywie Bibliotecznym pojawiło się ponad 50. Po zapoznaniu się  z obowiązkami członka AB większość zrezygnowała i została jak sami się nazwali "grupa pasjonatów literatury, zajmująca się pomocą przy wypożyczeniach, organizacją imprez bibliotecznych i wszelkiego rodzaju spotkań" W tym roku szkolnym aktywnie w AB działają: Irmina Gradzińska /przewodnicząca/, Bartosz Uszko, Konrad Teresiński, Izabela Tamiła, Agnieszka Dajewska,  Barbara Szydlak, Agnieszka Chmielewska, Dagmara Szwaja, Alicja Krzywicka, Angelika Nowak, Ewa Zienkiewicz, Joanna Polańska, Agata Marek, Damian Kuśnierz.

29 stycznia 2010 roku członkowie AB uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej na trasie Jelenia Góra - Karpacz - schronisko Samotnia- Karpacz - Jelenia Góra. Wiało strasznie i  padał śnieg. czasu było mało, szliśmy szybko. W Samotni ciasno, dużo turystów. Było fajnie - śnieżki, orzełki śnieżne i kąpiele śnieżne - ale niestety, większość uczestników wycieczki  pierwszy tydzień ferii spędziła w łóżkach. 

1.6

Lata 2010/2011/2012/2013 to trudne lata dla budowania zespołu i pracy z członkami Aktywu Bibliotecznego. Opiekun AB zaangażował się w realizację projektu międzyszkolnego "Moja Mała Ojczyzna - Sudety Zachodnie" i w związku z tym miał mniej czasu na prace z członkami AB. Niemniej taka nieformalna grupa istniała i były to osoby, które pomagały w organizacji róznych imprez bibliotecznych, np. gaiełda podręczników, Andrzejki z wróżbami, loteriami

 

 

DNI OTWARTE

ale też pomagały w codziennych pracach w bibliotece: Agnieszka Dajewska, Barbara Szydlak, Damian Kuśnierz, Iza Tamiła, Mariusz Rudnicki, Agnieszka Chmielewska, Alicja Krzywicka, Klaudia Buss, Marta Kałużna, Edyta Jarosz, Karolina Czepukojć, Karolina Gruszecka, Angelika Wójcik, Anita Wójcik.

Bardzo sprawnie dziewczyny pod kierownictwem Marty Kałużnej zorganizowały giełdę podręczników:

 

Copyrigcht © 2023 PK