^

  • 1 Zapraszamy ,,,
    Tu znajdziecie książki najnowsze, polecane na forach internetowych. Nasi czytelnicy nie tylko mają dostęp do nowości wydawniczych, ale przede wszystkim czytają te nowości.
  • 2 Gorąca herbatka i dobra książka
    to najlepsze nie tylko na długie zimowe wieczory. Życzymy wszystkim miłośnikom czytania, aby nigdy nie zabrakło im ciekawych książek.
  • 3 Narcyza Żmichowska
    "Jedni piszą daleko piękniej niż żyć umieją, inni znów żyją daleko piękniej, niżby to najsławniejszy autor opisać potrafił"
  • 4 Czytając...
    pomyśl o przyjemnych rzeczach, cieple, smaku miodu, kwiatach...
  • 5 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
    obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej . Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
CDI

Biblioteka w ZSET


Centrum Dydaktyczno-Informacyjne

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

Biblioteka szkolna -  dzień dzisiejszySmile

        System biblioteczny to sieć 5 komputerów, z czego 1 to katalog. W chwili obecnej biblioteka pracuje w oparciu o program MolOptivum,  który daje możliwość przeglądania katalogu także w Internecie na internetowej stronie bibliotecznej www.zseit.jgora.pl , daje możliwość sprawdzania swojego konta wypożyczeń oraz zamawiania książek przez Internet. 

            W bibliotece szkolnej pracują  dwie osoby Kazimiera Pitera i Agnieszka Kumek-Łozińska  Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach  7.30 do 15.00    

Biblioteka -  pomieszczenia i  wyposażenie

         Od 1 września 2000 roku biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wypożyczenia i przyjmowanie zwrotów dzięki kodom kreskowym na książkach i identyfikatorach czytelników jest bardzo sprawne. Również wyszukiwanie materiałów : książki< czasopisma< artykuły z czasopism  i rozdziały książek, dzięki elektronicznym katalogom, i opcji :wyszukiwania oraz możliwości tworzenia zestawień jest bardzo szybkie i już przy katalogu czytelnik wie czy książka jest w czytelni (nie do wypożyczania),czy też została już wypożyczona i może sprawdzić, kiedy zostanie zwrócona do biblioteki.

Ponadto w bibliotece /ICIM/ dla wygody i dostępu szybkiego do informacji jest 12 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.  

      W salce także nauczyciele i uczniowie przygotowując się do lekcji mogą skorzystać z bogatej jak na szkolną bibliotekę videoteki zawierającej filmy edukacyjne, filmy do przedmiotów zawodowych, a także filmy fabularne video i DVD. Każdy uczeń naszej szkoły w  wolnym czasie może wybrany  przez siebie film obejrzeć.

Na uwagę zasługuje fakt, że cały czas dbamy o uzupełnianie księgozbioru tak z zakresu  literatury popularno-naukowej jak i  z literatury pięknej. Właściwie nie ma książki ze współczesnej literatury,  o której się pisze, mówi (rankingi), a której nie byłoby w naszej bibliotece.

Zbiory biblioteki

W obecnej chwili posiadamy około  11835 voluminów, 305 filmów video i filmów dvd, oraz 12        programów multimedialnych. Filmów nie  wypożyczamy, ale każdy nasz czytelnik może je u nas w salce telewizyjnej obejrzeć.

     Prenumerujemy:  Cogito, Książki ..........,  Mówią wieki,   Hotelarz, Przegląd gastronomiczny, Biblioteka w szkole,  Rynek turystyczny,  Wiadomości turystyczne

Czytelnia /ICIM

    W czytelni szkolnej jest 14 miejsc do pracy  i 12 stanowisk z dostępem do Internetu, co w zupełności  wystarcza biorąc pod uwagę, że dzisiejszy uczeń nie robi notatek, a korzysta z materiałów kserowanych. Pracownicy etatowi są kompetentni i służą pomocą nie tylko w wyszukiwaniu informacji potrzebnych, ale także udzielają indywidualnych konsultacji  i porad czytelniczych

Lekcje z przysposobienia czytelniczego

Wrzesień każdego roku szkolnego poświęcony jest na lekcje informacyjne dla uczniów klas pierwszych "Biblioteka jako centrum dydaktyczno-informacyjne". Podczas tych lekcji  uczniowie zapoznają się z zasobami biblioteki, regulaminami, z formami działalności pedagogicznej biblioteki. W następnej kolejności prowadzone są lekcje dla klas maturalnych z zakresu tworzenia bibliografii załącznikowej do pracy maturalnej z języka polskiego.

W związku z tym, że jesteśmy szkołą zawodową i młodzież dużo czasu spędza na praktykach, nie jesteśmy w stanie zabierać uczniów z lekcji planowych i przysposobienie czytelnicze prowadzimy także  w inny sposób. Każdego roku wspólnie z polonistami organizujemy warsztaty czytelnicze- dwudniowe wyjazdowe.  Staramy się organizować spotkania z autorami ciekawych książek . W roku szkolnym 2009/2010 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Markiem Krajewskim, Małgorzatą Lutowską i Andrzejem Pilipiukiem.  W roku 2010/2011 uczniowie mieli okazję ponownie wziąć udział w spotkaniu z Małgorzatą Lutowską oraz Przemysławem Wiaterem, a w roku szkolnym 2011/2012 z Grzegorzem Żakiem, twórcą limeryków i nie tylko oraz Moniką Szwają.

 Warsztat informacyjny biblioteki

    Jednym z ważnych aspektów działalności biblioteki jest jej warsztat informacyjny. W naszej bibliotece oprócz księgozbioru podręcznego (encyklopedie, słowniki, poradniki) oferujemy czytelnikowi ogólnodostępny  katalog elektroniczny, który umożliwia  znalezienie poszukiwanych materiałów w krótkim czasie w  porządku alfabetycznym, tytułowym, przedmiotowym  lub według  UKD, serii wydawniczych i w  kartotekach. Ponadto nasz czytelnik ma stały dostęp  dostępu do Internetu. 

     Poprzez aktualne informacje  w gablotach bibliotecznych informujemy naszych czytelników o aktualnościach czytelniczych, nowościach, nominacjach do nagród literackich, a w najbliższym czasie poprzez stronę internetową docieramy do czytelników i właściwie należy stwierdzić, że nasza młodzież czyta dużo współczesnej literatury.  Rozszerzamy nasz warsztat informacyjny poprzez zamieszczanie informacji  m.in. na  stronie internetowej  biblioteki tj  www.biblzseit.jgora.pl  i  poprzez aktualny katalog w Internecie. Mogą też korzystać z telefonu  (75) 64 23 718 wew. 28 oraz poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Działalność pedagogiczna biblioteki 

 W ramach tej działalności w bibliotece m.in.  organizujemy: 

-    Obchody Dnia Bibliotek Szkolnych 

 -   Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

-    Obchody Dnia Bibliotekarza

Realizujemy programy:

- Matura ustna z języka polskiego bez stresów

- Podtrzymywanie więzi z nauczycielami emerytami

- Rozwijamy zamiłowanie do czytania

- Opieki nad uczniami twórczymi

Ponadto w bibliotece organizowany jest:

- Konkurs Twórczości Własnej

- Konkurs Ortograficzny

- Konkurs wiedzy o regionie: "Koteczku, czy wiesz? "ze zdjęciem obiektu. Co najmniej raz   w miesiącu jest nowe zdjęcie. Zwycięzca otrzymuje nagrodę - album krajoznawczy

- Projekt Moja Mała Ojczyzna

Biblioteka ponadto urządza:

-  Wystawy prac plastycznych, fotograficznych itp. uczniów i nauczycieli

-  Spotkania  Młodych Poetów

-  Spotkania  przedświąteczne z  nauczycielami emerytami.

-  Imprezy,  zaplanowane dla aktywu bibliotecznego

- Warsztaty literackie, Warsztaty poetyckie

Oferta biblioteki dla nauczycieli

 Dla nauczycieli posiadamy  stanowiska przygotowane do pracy,   fachową literaturę,   oferujemy pomoc w przygotowaniu materiałów na zajęcia itp. 

Dla młodych nauczycieli są prowadzone spotkania  informacyjne.

Przygotowujemy, także informacje dla wychowawców o filmach edukacyjnych -  informacje o książkach traktujących o uzależnieniach ( narkotyki), dot. wychowania seksualnego itp.  .

Dyrektor na bieżąco jest informowany o wszelkich nowych inicjatywach, wspiera nasze pomysły służące doposażeniu biblioteki, uzupełnieniu zbiorów, organizacji spotkań filmowych, poetyckich dla młodzieży, wyjazdowych form pracy itp.

Od 15 grudnia 2010 w bibliotece funkcjonuje zarejestrowany DKK Dyskusyjny Klub Książki dla nauczycieli  i uczniów.

Współpracujemy z:

- Książnicą Karkonoską

- filią jeleniogórską Biblioteki Pedagogicznej

- Stowarzyszeniem  Bieg Piastów  

- BWA - zdobywanie informacji o wystawach oraz korzystanie z fachowej pomocy przy organizacji  naszych wystaw w bibliotece.

Copyrigcht © 2023 PK