^

  • 1 Zapraszamy ,,,
    Tu znajdziecie książki najnowsze, polecane na forach internetowych. Nasi czytelnicy nie tylko mają dostęp do nowości wydawniczych, ale przede wszystkim czytają te nowości.
  • 2 Gorąca herbatka i dobra książka
    to najlepsze nie tylko na długie zimowe wieczory. Życzymy wszystkim miłośnikom czytania, aby nigdy nie zabrakło im ciekawych książek.
  • 3 Narcyza Żmichowska
    "Jedni piszą daleko piękniej niż żyć umieją, inni znów żyją daleko piękniej, niżby to najsławniejszy autor opisać potrafił"
  • 4 Czytając...
    pomyśl o przyjemnych rzeczach, cieple, smaku miodu, kwiatach...
  • 5 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
    obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej . Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
CDI

Biblioteka w ZSET


Centrum Dydaktyczno-Informacyjne

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

O nas - historia

Historia biblioteki szkolnej jest nierozłącznie związana  z historią szkoły. Jednak trudno znaleźć dane od kiedy biblioteka funkcjonuje w szkole. Pierwsze wpisy w księdze inwentarzowej pojawiły się w 1951 roku. Należy więc przyjąć, że od  momentu  pojawienia się I książki zaczęła także działać biblioteka. Podczas 59-letniej historii przez bibliotekę przewinęło się wielu pracowników, bibliotekarzy, nauczycieli bibliotekarzy. W dokumentacji szkolnej możemy spotkać takie nazwiska jak Franciszek Batory, Baronowska Anna, Edward Zych, Barbara Zyga, Anna Ryś, Anna Bilat, Barbara Sawicka, Elżbieta Gotowała. Postacią, którą należy wyróżnić jest Edward Zych, nie tylko bibliotekarz, ale także poeta. Od 1996 roku do biblioteki na pełny etat przeszła Kazimiera Pitera, nauczyciel rusycysta, która w roku 1998 ukończyła podyplomowe studia na Uniwersytecie Wrocławskim ?Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa?. Wraz z nią w latach 1997 ? 2007 pracowali Małgorzata Kaseja-Hałatek, Danuta Kotowska, Danuta Mazurkiewicz, Romuald  Jędrkowiak, Małgorzata Sokołowska, Teresa Boratyńska, Piotr Paliński. Od 2007 r. do dzisiaj w bibliotece pracują  Kazimiera Pitera i Agnieszka Kumek-Łozińska.

        Biblioteka przez wiele lat nie miała stałego pomieszczenia, dopiero na początku lat 90-tych przeniesiono zbiory do sal 311,312, 313 oraz zabudowano część korytarza, która od tej pory pełni funkcję wypożyczalni. W latach 1997 ? 2000 wspólnymi siłami nauczycieli pracujących w bibliotece /K.Pitera, M.Sokołowska, P.Paliński/, uczniów i słuchaczy CKU, przy wsparciu Andrzeja Dąbka, dyrektora szkoły /dofinansowanie/ dokonano remontu biblioteki i wyposażono w komputery. Podczas wakacji 2000 roku K. Pitera wprowadziła do bazy komputerowej wszystkie dokumenty biblioteczne i już od 1 września 2000 r. zbiory biblioteczne  były dostępne w programie Mol. Następnie członkowie aktywu bibliotecznego nakleili kody na dokumentach bibliotecznych /książki, filmy/, dyrektor CKU Andrzej Dąbek /taką nazwę wtedy nosił ZSET/ zakupił 3 czytniki, nauczyciele wczytali kody do bazy komputerowej i 13 września 2000 roku po raz pierwszy wypożyczono książki przy pomocy czytników. Dla członków Aktywu Bibliotecznego nie była to dobra wiadomość, ponieważ nie mogli już wypożyczać, wypełniać kart bibliotecznych. A AB wtedy działał bardzo prężnie. Przewodnicząca AB Marta Gogalińska mobilizowała koleżanki  i kolegów do wspólnej pracy przy obkładaniu książek, pomocy przy porządkowaniu regałów, itp.

      Od 2000 roku w bibliotece zaczęły się też pojawiać komputery z dostępem do Internetu, najpierw jeden, potem 4 dodatkowe, które szkoła otrzymała wraz z pracownią komputerową z Sali nr 19, w roku 2003 kolejne 4 przy instalacji pracowni 307, a w roku 2007 następne 4 wraz otrzymaniem przez szkołę pracowni z Sali 212. W chwili obecnej czytelnia stanowi równocześnie Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej z 12 komputerami z dostępem do Internetu. W ICIM do dyspozycji uczniów i nauczycieli jest skaner, 2 drukarki, rzutnik multimedialny.

W tym samym roku tj. 2000 stworzono salkę TV z 4 fotelami, wyposażoną w telewizor, odtwarzacz video,  kino domowe. W tej salce, tak uczniowie jak i nauczyciele, mogą obejrzeć film z zasobów bibliotecznych lub w spokoju przygotować się do lekcji.

W roku 2010 roku czytelnia została wyposażona w rzutnik multimedialny podłączony na stałe i od tego momentu  nauczyciele mogą w czytelni przeprowadzać lekcje z wykorzystaniem rzutnika oraz pozostałych /12/ komputerów.

Powstał także pokój opracowań zbiorów, wyposażony w 2 komputery, drukarkę, skaner, laptop, aparat fotograficzny.  

Copyrigcht © 2024 PK