4 października 2019 X. Rajdem Lingwistyczno-Krajoznawczym rozpoczęliśmy XI edycję proejktu Moja Mała Ojczyzna - Sudety Zachodnie. Rajd odbył się na trasie Szklarska Poręba Centrum Edukacji Ekologicznej KPN - Tygiel Waloński - Wodospad Szklarki - Michałowice. Dostępne przejście wykładu w CEE KPN o zagrożeniach w Karkonoskim Parku Narodowym (Leszek Skętkowicz), nastepnie wszystko o Walonach i ich zwyczajach opowieść właściciel Tygla Walońskiego. Zadanie dla młodzieży: przeczytaj książkę dr P.Wiatera Walonowie u Ducha Gór, weź udział w quizie o KPN, o Walonach, skorzystaj z wyłącznego narzędzia pracy Walonów z dowolnymi materiałami i nazwać go w języku angielskim. Dostępne poważnie konkursy były też zabawne: wbijanie gwoździa na czas, rzut surowym jajkiem do celu, itp. Byłem też posiłkiem dla uczestników rajdu bigos waloński podgrzewany nad ogniskiem i ziemniaki upieczone w ognisku.anik; II m-ce Elektronik; I m-ce Ekonom