Uczniowie rozpoczęli spacer w Jeleniej Górze przy dworcu PKS, następnie przeszli przez Wzgórze Krzywoustego, wdrapali się na wieżę, skąd podziwiali panoramę miasta oraz Kotlinę Jeleniogórską.Wrócili na zółty szlak i wzdłuż Bóbru wędrowali przez Perłę Zachodu, Jezioro Modre, aż do Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Tam nieco spóźnionych uczestników powitała pani Ludmiła w stroju damy z epoki i oprowadziła po komnatach zamkowych.Przystępnie dla młodych ludzi przedstawiła historię i ciekawostki związane z Wieżą i malowidłami ją zdobiącymi. A ponadto: uczniowie na całej trasie opowiadali ciekawostki związane z mijanymi po drodze obiektami oraz wymyślali legendy o Wieży Książęcej.i piosenki o Małej Ojczyźnie. Po zwiedzaniu był też czas na ognisko i kiełbaski. A kiedy wszyscy zaspokoili głód, zgodnie regulaminem wycieczki uczniowie z poszczegółnych szkół prezentowali: strój turystyczny, apteczkę, legendę i piosenkę. Jury w składzie: Aneta Firszt (Muzeum Karkonoskie) i Ewa Steyer - Machajska (ZSET) wszystko oceniały i skrupulatnie punkty podliczały. Podsumowując zaangażowanie uczniów wszystkich szkół przyznały wyróżnienie uczniom z SP 10, którzy zdobyli największą ilość punktów. Wszyscy uczniowie otrzymali gadżety projektu, sami mogli wybrać nagrodę dla siebie. Do wyboru były koszulki, czapki, torby. O godzinie 12.30 po uczestników wycieczki przyjechał autokar zasponsorowany przez PKS Tour Jelenia Góra, którym uczniowie bezpiecznie wrócili do Jeleniej Góry.