W eskapadzie wzięło udział po    pięciu  uczniów z jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w tym projekcie. Zaczęliśmy od zwiedzenia Świeradowa Zdroju malowniczo położonego w sercu Gór Izerskich uzdrowiska (450 - 650 m. n.p.m.). Po wyjściu z autokaru udaliśmy się  spacerem do Domu Zdrojowego wybudowanego w 1899 roku według projektu znanego architekta Grossera. Najciekawszym elementem w tym obiekcie była najdłuższa na Dolnym Śląsku Hala Spacerowa (80 metrów) wybudowana z drewna modrzewiowego. Następnie zobaczyliśmy „Sztuczną Grotę”, znajdującą się obok na tarasach, gdzie niegdyś znajdowała się pijalnia wód mineralnych. Nadmienię, że w tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza oznaczony kolorem czerwonym. W tzw. międzyczasie koordynatorzy projektu spotkali się na pysznej kawie omawiając dalsze plany związane z Moją Małą Ojczyzną.

Po przejściu deptakiem świeradowskim, wysłuchaniu ciekawostek o Flinsie i świeradowskich żabach udaliśmy się do GEOPARKU  w Krobicy, który znajduje się na ternie gminy Mirsk. Tam czekała już na nas Pani Danuta Wołosecka Inspektor ds. promocji i turystyki oraz redaktor naczelny „Wieści Mirska”, która oprowadziła naszą grupę po byłej sztolni kopalni rud cynku i kobaltu. Geopark to 350-metrowy odcinek tras podziemnych, wytyczonych tropem dawnych górników rud cyny, którzy wydobywali tu cenne kruszce setki lat temu. Obejrzeliśmy dobrze zachowane wyrobiska eksploatacyjne, Pani Danuta opowiedziała nam  o metodach pracy górników, budowie warstw skalnych i wielu innych ciekawostkach związanych z górnictwem oraz najbliższą okolicą a co najważniejsze mogliśmy poczuć klimat dawnych sztolni.

Kolejna nasza wyprawa zakończyła się w Jeleniej Górze, wszyscy, a przede wszystkim nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni i prosili o jeszcze więcej takich wyjazdów poprzez, które mogliby zgłębić historię naszej Małej Ojczyzny.
Relację opracował Piotr Wilk.