Spotkanie składało się z dwóch części.  Najpierw pracownicy Działu Konserwacji Zbiorów pokazali  uczniom  wzorniki szklarskie i cenne starodruki, które zostały poddane renowacji. Mieliśmy okazję  obejrzeć m.in. rejestr prac i rzemieślników Johanna Carla Preusslera z huty w  Szklarskiej Porębie,  wzornik motywów do rytowania na szkle  oraz Biblię. Wszystkie te  eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Młodzież dowiedziała się także, w jaki sposób odnawia się tego typu zabytki i jak należy się z nimi obchodzić, aby służyły jak najdłużej.  Oglądanie starodruków było połączone z wizytą w pracowni konserwatorskiej, która na co dzień nie jest udostępniana dla zwiedzających.

W drugiej części warsztatów uczestnicy spróbowali własnych sił w malowaniu szkła. Na podstawie wzorów pochodzących ze  wcześniej oglądanych  wzorników własnoręcznie ozdabiali szklane naczynia.

Wizyta w muzeum uświadomiła młodzieży, jak wiele trudu kosztuje konserwacja i przechowywanie eksponatów muzealnych, aby mogły służyć  zarówno nam dzisiaj jak i następnym pokoleniom.
Opracowała Agnieszka Słowik