Mieliśmy  możliwość wysłuchać ciekawych wykładów na temat naszych karkonoskich lasów oraz historii Sołtysiej Góry.  Obie prelekcje uatrakcyjnione były wyjściem w teren – tuż za bursą ZSPU znajduje się przepiękny las, który kryje  wiele tajemnic – nie tylko przyrodniczych. Poza   pierwszymi oznakami wiosny, na szczycie wzgórza odkryliśmy  także pozostałości wieży, która została zbudowana w 1895 roku na cześć Fryderyka III Hohenzollerna i   nosi jego  imię. Pan Mirosław Kozak – nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” i przewodnik sudecki  równocześnie, opowiedział o historii tego miejsca,   które było nie tylko celem spacerów kuracjuszy przyjeżdżających do Cieplic, ale także miejscem, gdzie uprawiano narciarstwo – do dziś możemy zobaczyć niewielkie   pozostałości po… skoczni narciarskiej.

Druga część to spotkanie z nauczycielem przedmiotów leśnych w Technikum Leśnym w ZSPU i BS, panem Konradem Stawiarskim, który mówił o życiu lasu – nie tylko o drzewach, ale i o zwierzętach zamieszkujących karkonoskie lasy. Obie prelekcje stały się tematem testu, który napisali uczestnicy spotkania. Zwycięzcami zmagań zostali:

  1. Natalia Kotarba – Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2
  2. Brajan Kułakowski – Zespół Szkół Elektronicznych
  3. Bartosz Kałuziński – I Liceum Ogólnokształcące

Dodatkowo odbył się konkurs fotograficzny – uczestnicy mieli za zadanie uwiecznić na fotografii pierwsze oznaki wiosny, spośród wszystkich zdjęć wybrano najpiękniejsze, zwycięzcami zostali:

  1. Grzegorz Horodecki – ZST „Mechanik”
  2. Krzysztof Dul – Zespół Szkół Elektronicznych
  3. Mikołaj Jałocha – Zespół Szkół Elektronicznych

W czasie, gdy koordynatorzy sprawdzali testy, uczestnicy spotkania mogli wysłuchać prelekcji pana Krzysztofa Tęczy, który opowiedział o lawinie, która wiele lat temu zeszła w Białym Jarze, a w tym roku odsłonięto tam pomnik pamięci tych ofiar.

Po spotkaniu z gościem, przyszedł moment na posilenie się – na wszystkich czekała upieczona na grillu przez uczniów ZSPU i BS kiełbaska. Potem ogłoszenie wyników i kolejna przygoda z Moją Małą Ojczyzną zakończyła się. Tym razem mieliśmy wiele szczęścia do pogody, było pięknie, słonecznie i wszyscy świetnie się bawiliśmy. Zdjęcia w galerii...
Relację przygotowała: Marzena Owsiana-Czepiel