NOWE OTWARCIE PROJEKTU MOJA MAŁA OJCZYZNA - SUDETY ZACHODNIE!  
WIEM, GDZIE MIESZKAM!

IX edycja rok szkolny 2017/2018

 

15 grudnia 2017 r. już po raz czwarty uczestnicy projektu Moja Mała Ojczyzna spotkali się, aby    śpiewać  kolędy, piosenki świąteczne, przypomnieć tradycje bożonarodzeniowe.  W IV edycji koncertu, który  odbył się  auli ZSET, wzięli udział uczniowie z 8 jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych i z 5 byłych gimnazjów. Zabrzmiały pięknie kolędy w języku  angielskim, niemieckim i w języku polskim. Podczas koncertu panowała świąteczna atmosfera, którą  tworzyły m.in. dekoracje świąteczne, stroje uczestników oraz pięknie przygotowane stoły.  Na zakończenie koncertu,  oprócz wspólnego kolędowania, uczestnicy koncertu śpiewali także hymn projektu, który opracowała p. Małgorzata Pawlak (koordynator z ZSTiO) wraz z synem. Tekst wkrótce. Czytaj też na Portalik24.pl

 

 " Od ziarenka do materiału. Historia jeleniogórskiego woalu" - żywą lekcją historii uczniowie z  jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli rok 2018 w projekcie Moja Mała Ojczyzna. Uczestników przywitała Dyrektor Muzeum Karkonoskiego, pani Gabriela Zawiła, wyrażąjąc  zadowolenie, że Mała Ojczyzna znowu zawitała do Muzeum.

Lekcję poprowadziła Olga Szczyżowska,  pracownik Muzeum Karkonoskiego. Następnie uczniowie z przyniesionych przez siebie materiałów z  recyklingu, ale także z materiałłów przygotowanych przez pracowników Muzeum Karkonoskiego, przez  dwie godziny tworzyli kreacje. Szkoły reprezentowały trzyosobowe zespoły: dwie osoby przygotowywały kreacje, jedna osoba służyła za model. Następnie pięknym korowodem z trzeciego piętra modelki przeszzły na parter, gdzie na tle Chaty Karkonoskiej prezentowały wykonane stroje. Jury w składzie: Aneta Firszt, Olga Szczyżowska i Natalia Kryszpin wyróżniły za kreatywność i staranne wykonanie oraz ciekawe zaprezentowanie stroju zespół z Eketronika, zespół z Leśnej i zespół z Mechanika. Przewodnicząca jury konkursu "Moda z odzysku" podkreśliła, że wszystkie zespoły przygotowały ciekawe stroje i dlatego każdy zespół otrzymał dyplom za udział w konkursie. Zobacz zdjęcia Czytaj na Jelonka.com  Oglądaj na Strimeo

W imieniu koordynatorów składam podziękowanie pracownikom Muzeum Karkonoskiego za mozliwość zorganizowania takiej wspaniałej imprezy w ramach projektu.
K.Pitera

  IMG_8223                                                                                         Od minerału do szkła
W dniu 5 kwietnia 2018 uczniowie z 8 jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii w Muzeum Karkonoskim "Od minerału do szkła", a następnie zwiedzili Hutę Szkła "Julia" w Piechowicach i wzięli udział w warsztatach grawerskich.

Każdy z uczestników warsztatów (również nauczyciele próbowali swoich sił) pod kierunkiem doświadczonych pracowników grawerował elementy dekoracyjne na szklance kryształowej i na wisiorku.  Fachowo zapakowane prace zabraliśmy do domu. Uśmiech i poczucie dumy z własnych umiejętności uczestników tego przesięwzięcia (o czym wcześniej nie byli przekonani) pozwala sądzić, że był to trafiony pomysł.  Warto wiedzieć co ciekawego mamy w naszej Małej Ojczyżnie.  Zobacz zdjęcia

                                                              Śladami bohaterów książki "Dla siebie znalezioną ścieżką".
W ostatnich latach projektu uczniowie zwiedzali zadbane atrakcje turystyczne, piękne odrestaurowane zamki i pałace, a 24   maja 2018 roku uczestnicy mieli okazję zwiedzić miejsca opisane przez Małgorzatę Lutowską w książce "Dla siebie   znalezioną ścieżką", oglądane przez bohaterkę ksiązki, Alicję z Wrocławia"

, jeszcze czekające na odbudowę. W tym   konkursie  zadania dla każdej szkoły były następujące: przeczytać powieść ze zwóceniem szczególnej uwagi na przydzielony  szkole fragment, następnie przygotować streszczenie tego fragmentu, znaleźć informacje w Internecie na temat opisanego miejsca/zabytku i przygotować plakat oddający treść danego fragmentu. Po akceptacji przez autorkę trasy i sposobu przeprowadzenia międzyszkolnego konkursu  wyruszyliśmy 24 maja 2018 r. o 8.00 z ulicy Teatralnej na trasę: Jelenia Góra - Cieplice - Kopaniec - Kromnów - Antoniów - Stara Kamienica - Maciejowiec - Wleń - przez autorkęLwówek Śląski. W Cieplicach dołączyła do nas autorka powieści, która opowiedziała o swoich przeżyciach związanych z pisaniem książki. Jednym z nich była wizyta w Kromnowie, obecnie odbudowanym obiekcie - Artystycznej Galerii Izerskiej. Wszystkie odwiedzane obiekty zrobiły na zwiedzających duże wrażenia, ale niezapomniane na pewno będą dwa: przepiękne rododendrony w Maciejowcu i obiad w sali na piętrze w Pałacu Lenno. Zobacz zdjęcia

Piknik MMO jak zwykle w Bukowcu!
8 czerwca 2018 r. Piknik Mojej Małej Ojczyzny znowu w Pałacu Bukowiec. Zobacz zdjęcia Tym razem połączony z ogólnopolską akcją "Jak nie czytam, jak czytam"

                                          

 

Jak w każdym roku odbywały się działania szkolne: wycieczki piesze, wycieczki autokarowe, wyjścia do muzeów (w Muzeum Karkonoskim dla całych klas były prowadzone żywe lekcje historii: „Od minerału do szkła” i „Od ziarenka do materiału”).