WRZESZCZY, TRZESZCZY I SZELEŚCI – NEWS DNIA"; czyli z wizytą na łonie natury w Karkonoszach….

„W gąszczu szczawiu we Wrzeszczynie

klaszczą kleszcze na dębinie.

Szepcze szczygieł w szczelinie,

Szczeka szczeniak w Siedlęcinie.

Piszczy pszczoła pod Płoszczynką,

świszczy świerszcz pod leszczynką,

a trzy pliszki wytrzeszczając gały

taszczą płaszcze w Kowalowe skały”

        Naszą wycieczkę, na którą wybraliśmy się 5 grudnia 2019r. w ramach projektu Moja Mała Ojczyzna, rozpoczęliśmy od zwiedzania Wieży mieszkalnej w Siedlęcinie. Już na dziedzińcu zwiedzających wita sędziwa lipa, która podczas wiatru szeleści zwisającymi gałęziami. Wieżę okala fosa, do której wpada wijący strumień pieszczący płaskie kamienie. Rzeka Bóbr, to byłe miejsce przepraw, które prowadziło prosto do średniowiecznej budowli. Dzięki archeologom i historykom ze ścian
i malowideł tam znajdujących się, dowiadujemy się o historii zakazanej miłości Sir Lancelota z Jeziora, znanego rycerza Króla Artura. Schody
i deski na podłogach trzeszczą pod stopami zwiedzających, wiatr hula w więźbach dachowych, unosząc drobinki kurzu z klepiska, które służyło do przechowywania zboża i łatwo psującej się żywności
Wczuwając się w rolę księżniczek możemy w wyobraźni…...usłyszeć szelest sukni ocierających się o wąską klatkę schodową, stukot o deski bucików i szeptów dworek po kątach. W oddali tętent kopyt końskich o deski zwodzonego mostu i zgrzyt odsuwanej zasuwy przy bramie…..

Nie na darmo nasze miasto nosi nazwę Jeleniej Góry…. Do niej przybywał książę z dworem na polowanie, w tych okolicach dość było zwierzyny aby zaspokoić głód wielu rycerzy….sama legenda mówi o polowaniu na jelenia w okolicznych lasach…..

 

Kolejną naszą atrakcją było gospodarstwo- agroturystyka „Kowalowe skały” położone w przepięknym Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, i obszarze należącym do Natura 2000 „Ostoja nad Bobrem”.  Gospodarstwo leży na skraju Gór Kaczawskich „Krainy Wygasłych Wulkanów”, a po drugiej stronie rzeki Bóbr są tajemnicze Góry i Pogórze Izerskie. Dla fanów pieszych spacerów i wędrówek poleca się około godzinny spacer wzdłuż rzeki Bóbr, w odległości 200 m znajduje się węzeł szlaków turystycznychpieszych ( m.in. Via Sacra, Droga Jakubowa) i rowerowych prowadzących wzdłuż rzeki Bóbr. Tuż za północną granicą gospodarstwa (900 m) znajduje się Jezioro Pilchowickie z okazałą zaporą i elektrownią wodną. Również w samym Wrzeszczynie (500 m) znajduje się zabytkowa elektrownia wodna z jeziorem zaporowym. Dalej szlak wzdłuż Bobru prowadzi obok malowniczo położonego Gościńca „Perła Zachodu”, gdzie znajduje się schronisko PTTK. Z pastwisk należących do agroturystyki podziwiać można rozległą panoramę Karkonoszy, z oddalonymi o około 25 km ośrodkami turystycznymi – Szklarska Porębą i Karpaczem. Kotlina Jeleniogórska przyciąga turystów do Doliny Pałaców i Ogrodów, czy uzdrowiska Cieplice. Nasza rzeka Bóbr zachęca do skorzystania z oferty okolicznych spływów kajakowych i wędkowania.

Oferta zagrody edukacyjnej jest ściśle związana z porami roku i cyklem prac w gospodarstwie ekologicznym. Dzięki temu Goście mogą przyjrzeć się funkcjonowaniu zagrody i aktywnie uczestniczyć w jej życiu i w pełni wykorzystać dobrodziejstwa otaczającej przyrody. Nasza grupa wykonała wianki z wełny wrzosówek, które pasą się na pastwiskach otaczających agroturystykę.

Nie obyło się bez pysznego jedzonka, które nas rozgrzało w ten mroźny dzień. Pyszny piernik upieczony przez sama właścicielkę, gorąca kawa i herbata z imbirem oraz pyszna zupa z daniela, pyszna….palce lizać…..

Pewnie się zastanawiacie dlaczego niektóre wyrazy są podkreślone i pogrubione. Przeczytajcie je oddzielnie…. WRZESZCZY?, TRZESZCZY? I SZELEŚCI ? mało tego latem nawet SYCZY….