4 października 2019 X. Rajdem Lingwistyczno-Krajoznawczym rozpoczęliśmy XI edycję proejktu Moja Mała Ojczyzna - Sudety Zachodnie. Rajd odbył się na trasie Szklarska Poręba Centrum Edukacji Ekologicznej KPN - Tygiel Waloński - Wodospad Szklarki - Michałowice. Rozpoczęliśmy od wykładu w CEE KPN. Leszek Skrętkowicz mówił o zagrożeniach w Karkonoskim Parku Narodowym .Następnie wszystko o Walonach i ich zwyczajach opowiedział właściciel Żelaznego Tygla Walońskiego, Rober Pawłowski. Zadanie dla młodzieży: przeczytaj książkę dr P.Wiatera Walonowie u Ducha Gór, weź udział w quizie o KPN, o Walonach, wybierz dowolne narzędzie pracy Walonów i nazwij go w języku angielskim.  Miały miejsce też mniej poważnie konkursy.  Zabawne, np. wbijanie gwoździa na czas, rzut surowym jajkiem do celu, itp. Byłem też posiłkiem dla uczestników rajdu bigos waloński podgrzewany nad ogniskiem i ziemniaki upieczone w ognisku. III miejsce w konkursach zajął Mechanik; II m-ce Elektronik; I m-ce Ekonom. Z Żelaznego Tygla uczestników rajdu czekała niezby krótka trasa piesza do Michałowic, gdzie czekał już autokar.